S DPD expedujeme každý den přijaté objednávky do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

Historie pivovaru Rebel Havlíčkův Brod

Historie pivovaru Rebel Havlíčkův Brod

Historie piva ve městě na Vysočině sahá až do 14. století, kdy bylo místním měšťanům uděleno právo várečné. Což znamenalo, že měšťané v tomto městě mohli svobodně vařit pivo, a také se téměř v každém domě tento nápoj vařil.

Za datum vzniku současného pivovaru však ještě musíme několik století přeskočit, abychom se dostali až k rozhodnému datu 18.října 1834, kdy rytířský dům Bukovských zakoupili právovárečníci a zbudovali v něm městský pivovar. Tato budova je mimochodem současným pivovarem užívána dodnes a na exkurzi v něm můžete v přízemí ochutnávat pivo v pivovarském hostinci. V patře pak sídlí část administrativy.

Zajímavým datem je bezesporu den 12.října 1880, kdy byl pivovar po rozsáhlé rekonstrukci vysvěcen. Dosavadní prostory totiž zvyšující se poptávce po lahodném moku už přestávaly stačit. Rekonstrukce pak ještě pokračovaly několik let, než v roce 1905 získal pivovar v podstatě dnešní podobu.

Pivovar Rebel

Během obou světových válek pivovar samozřejmě zaznamenal velkou újmu, neboť chyběly suroviny pro výrobu piva, lidé, kteří by mohli v pivovaru pracovat a pochopitelně byla výrazně snížena i poptávka od obyvatel, často v té době živořících v chudobě. Rozkvět pivovar nezaznamenal ani v období komunistické diktatury, neboť byl znárodněn, odborníci byli ze společnosti odstraněni podobně jako původní majitelé a pivovar ztratil samostatnost i tím, že spadal pod Horácké pivovary Jihlava a později, až do roku 1990 pod Východočeské pivovary Hradec Králové. K dovršení tehdejšího neštěstí přišel ještě požár sladovny v roce 1956.

Dalším důležitým milníkem je rok 1964, kdy spatřila světlo světa značka Rebel. Tehdy ještě jen jako označení čtrnáctistupňové pivo. Značka však zaznamenala takový úspěch, že se pivovar rozhodl pojmenovat všechna piva tímto názvem. Tato praxe se ukázala jako velmi šťastná a trvá dosud.

Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod v současnosti.

S pádem komunistického režimu se začalo pivovaru dařit a na výsluní je od té doby prakticky neustále. Nejenže v roce 1990 se pivovar osamostatnil od nadřazeného orgánu ve Východních Čechách, ale nově otevřel podnikovou prodejnu a v roce 1995 se podařilo i uzavřít soudní při o návrat pivovaru do rukou potomků původních majitelů. Ti 24.1.1995 zakládají Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a již za pět let vaří pivovar do té doby nepředstavitelných 167 000 hektolitrů poctivého zlatavého moku. Majitelé však nespali na vavřínech a už v roce 2008 dokončují poměrně rozsáhlou rekonstrukci vybudováním nového skladu, nové administrativní budovy a především uvedením do provozu nové stáčecí linky na sudové pivo.

V roce 2018 začal pivovar expedovat také pivo v plechu s velmi nápaditým designem, samozřejmě s ponecháním titulní značky Rebel. Světlo světa tak tehdy spatřila například piva ovocná. O rok později došlo ke změně v typu užívaných lahví, což dalo i příležitost ke sjednocení typu etiket. I tento krok byl zákazníky vnímán pozitivně a pivovar tak zaznamenává další růst.

Pivo Rebel v naší pivotéce.

Nabídku piva Rebel nepřehlédnete ani v našem e-shopu. Nezbývá než všem, kteří se podílí na tvorbě těchto příjemných pivních lahůdek popřát hodně štěstí a úspěchů a především nadále spokojené zákazníky.

.
.
.
.

Produkty pivovaru Rebel Havlíčkův Brod najdete také v těchto dárkových či degustačních baleních Domácí pivotéky:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.
×

Splátková kalkulačka ESSOX