Expedujeme každý den do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

Máte doma pivaře? (5 typů pivařů)

 

Pivo se nepije jenom jedním způsobem. Jako pivaři jsme různí

Jsme národem pivařů. Není se proto čemu divit, že nejsme jeden jako druhý a dělíme se do různých skupin. 

Ve spotřebě piva na hlavu jsme jednoznačnou jedničkou mezi evropskými státy, a dokonce i na světě. Z ročenky Brewers of Europe z roku 2018 plyne, že v Česku vypije každý Čech, včetně nemluvňat, 138 litrů piva, což je 276 půllitrů, nebo 13 bas a k tomu 16 lahváčů. Jen stěží za námi pokulhávají Rakušani, Němci či Poláci. Pije jej alespoň jednou týdně 86 % všech mužů a 49 % žen. Pivo pijeme rádi, avšak každý jinak. Pojďte se podívat na pět skupin pivařů.

Zarytí milovníci ležáku

lezak

Řada pivařů pije zásadně pouze světlý ležák. Dříve jsme si jej dávali jako výčepní, ale již před koronavirovými restrikcemi se pivní kultura začínala měnit a stále častěji se světlý ležák kupoval domů. Levné pivo v hypermarketech tomu nahrávalo. Přesto hospůdky milujeme a v létě si je dopřáváme ještě vydatněji než kdy jindy. Snad se letos v létě dočkáme a ekonomicky to do té doby ustojí i naše oblíbená hospůdka.

Černé pivo není jenom pro ženy

cerne

Kolem černého piva koluje poměrně dost mýtů, z nichž jeden říká, že je to pivo pouze pro ženy. Není to pravda. I když pravdou je, že mnoha ženám černé pivo chutná více než světlý ležák, protože je sladší, často s karamelovými tóny. Ale pozor, mnohá černá piva jsou naopak velice těžká a silná. Černému pivu škodí i názor, že je to pivo na zimní měsíce. Ne, není to zimní pivo. Směle se přidejte k jeho milovníkům a dejte si jej kdykoliv a kdekoliv. Nebo zkuste kompromis – polotmavé.

Milovníci pivních specialit

specialni-pivo

Když pivo, tak jenom speciálek. Existují specializované prodejny s pivem, pivotéky, které doslova lákají na různé speciály. O pivech, co prodávají, vědí první poslední. Zvykli jsme si na ochucená ovocná piva. Takové šestkové či višňové je skutečná delikatesa. Až v pivotéce pochopíte, jak široká nabídka piv existuje.

Pivaři nealkoholici

nealko

Ano, i takoví pivaři se najdou. Pivo sice pijí, ale pouze nealkoholické, či přesněji s pouhými stopovými prvky alkoholu. Nebažíme po alkoholu, ale mnohá česká jídla si prostě bez piva na dobré trávení neumíme představit.

Domácí vařiči

vareni-piva

Nakonec jsme si nechali nejdynamičtěji rostoucí skupinu pivařů. To jsou ti, co si doma pivo sami začali vařit. Proč ne! Vybavení nevyjde nijak draho a z pití piva máte rázem hobby. Přitom to zvládnete i v té nejmenší panelákové kuchyni.

 

Kdo je pivař? Kdo je velký pivař? A kdo je moc velký pivař?

Pivo je určitě jedním z nejzdravějších nápojů. 

pivař

Není to však jediná zdravotní přednost chmelového moku. Obsahuje totiž také výživné složky, které zlepšují mozkovou činnost a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vysoký obsah bílkovin, vitamínu B a antioxidantů pomáhá snižovat také riziko cukrovky či karcinogenních nemocí.

Z toho vyplývá, že pivo je coby nápoj požehnáním. Problémem tak zůstává jen správné užívání a rozumné dávkování. Ano, pivo je často pivaři nadužíváno. Moderní studie však jednoznačně ukazují, že muž by měl pít jedno pivo denně a ne vícekrát než jednou týdně překročit hranici piv tří.

Pivem navíc nejlépe doplníte minerály, jako jsou vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď, zinek, selen, fluorid, křemík.

Konkrétní množství vypitého piva však může být u každého jedince rozdílné. Těžce pracující muž si může dovolit vyšší spotřebu než ten, který pracuje v kanceláři a ani sportovního pohybu příliš nemá.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.