Expedujeme každý den do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

Chuť piva

chut-piva

Každý člověk má jiné chutě a každému chutná jiné pivo. Za slovem „chutné pivo“ se skrývá víc než jen hodnocení nápoje jako takového, ale i celkový dojem a to jak moc naše očekávání naplnil a odpovídal atmosféře spolu s okamžikem a náladou, v jaké právě jsme. Proto naše hodnocení nemusí vždy odpovídat kvalitě piva.

Na otázku proč nám pivo chutná nebo ne nejde tak úplně odpovědět. Tato otázka má totiž řadu aspektů. Jedním z nich je také naše očekávání a volba konkrétního stylu nebo značky pivaChuť piva hodnotíme v jednotlivých časový úsecích, když postupně tenhle nápoj působí na naše
chuťové buňky na jazyku. Uspořádání těchto buněk určuje to, že nejprve vnímáme příchutě pocházející ze sladu a až poté hořkost, ať už ze sladu, nebo z chmele. 

Jelikož je součástí chuti piva i jeho říz, do hodnocení chutě vstupuje i hmat. Kysličník uhličitý a jeho množství také ovlivňuje chuť, dokáže totiž zakrýt jemnou hořkost. Vnímáme také jemnost piva, kterou rozlišujeme na vysokou, střední a nízkou. Plností piva odlišujeme prémiový ležák od výčepního piva

Uvádí se pět různých chutí v různých intenzitách – sladká, hořká, kyselá a výjimečně i umami a slaná. Ostrost a případnou pálivost nemůžeme charakterizovat jako samostatnou chuť, je to spíš příznak podráždění určitou látkou ve vysoké koncentraci, například kapsaicinem.

 

Jak správně servírovat pivo

  • Pivo servírujeme aspoň den odpočinuté v lahvi nebo sudu, nikoli hned po transportu.
  • Nesmí být odstáté, ale čerstvě načepované z pivního sudu nebo nalité z lahve.
  • Vychlazené na správnou teplotu, která závisí druhu piva.
  • Pivo nalíváme do správně zvolené sklenice, která je perfektně čistá a není namražená.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.