Historie piva

HISTORIE PIVA

Pivo, tento božský pěnivý nápoj a naše velká chlouba, považujeme my, Češi, za svoji doménu. Rozhodně jsme to však nebyli my, kdo se může za vynálezce zlatavého moku považovat.

A také není pravda, že by byl tento nápoj stár nejvýše několik století. Obecně dnes historikové za vynálezce tohoto geniálního pěnivého pití považují starověkou civilizaci Sumerů, existující v období 4.000 – 2.000 let př.n.l. mezi řekami Eufrat a Tigris. Samozřejmě se nejednalo ani zdaleka o pivo dnešní podoby, tedy s řízeným kvašením, vypracovanými recepturami, důrazem na chuť, barvu, pěnu nebo správné vychlazení. Nejednalo se ani o pivo, jehož základní surovinou byl dnešní chmel, Žatecký poloraný červeňák ještě  neexistoval, stejně jako samo město Žatec, proslulé jeho pěstováním. Chmel do výroby piva zařadili o něco později staří Babyloňané, zhruba ve 2.tisíciletí př.n.l. Také další nezbytná surovina, ječmen nebyl u počátku zrodu dnešního lahůdkově hořkého nápoje. Dá se spolehlivě dokázat, že prapůvodem piva byla zkvašená pšenice.

Přímo za vznikem stála, jak už to u geniálních vynálezů bývá, náhoda. Ať už se jednalo o to, jestli někdo nechal chleba venku a napršelo
do něj, nebo někdo dal chléb nemocnému do vody, či se tak stalo omylem v pekárně, je jisté, že opojné účinky piva byly okamžitě zpozorovány a vývoj v tomto překrásném oboru nabral okamžitě strmý růst až do dnešní podoby, kdy správně vyráběné, ošetřované, podávané i užívané pivo můžeme považovat za luxusně chutnající nápoj, prostě pivo jako křen!

Dříve než byl do výroby piva zaveden dnes neodmyslitelný chmel, dosahovalo se v nápoji požadované hořkosti například pražením okoralého chleba. Většinou se používal chléb ječný, a proto je dnes ječmen další nedílnou součástí při výrobě piva. Pivo také nemělo pivní pěnu a nefiltrovalo se, bylo silně zakalené. Zajímavostí je, že už Chammurapiho zákoník, tedy zhruba v polovině 2.tisíciletí před naším letopočtem počítal s nepoctivými hospodskými, ale i výrobci piva, kteří byli zákonně trestáni mácháním ve vodě. Tento obyčej byl, jak víme prováděn na hostinských ještě v raném novověku.

Ve starověku na dlouhou dobu pivo ztratilo své postavení, neboť přednost v té době dostávalo především víno a například Keltové zase pili nejvíc medovinu. Pivu zůstali věrní především Germáni, což jak víme, platí dodnes, neboť právě naši západní a jižní sousedé, tedy Německo a Rakousko, jsou země, které ve spotřebě piva na hlavu naší krásné kotlině konkurují.

Jak však každý Čech ví, v kvalitě musí tyto sousední země ujít ještě dlouhý kus cesty, naše pivo je prostě nejlepší!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení