Expedujeme každý den do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

Svrchně kvašená piva

Svrchně kvašená piva kvasí při vyšší teplotě, na povrchu zůstává podobná krusta jako při výrobě kvásku pekařskými kvasnicemi. Takováto piva mají výraznější chuť a vůni. Svrchně kvašená piva jsou v oblibě zejména u menších pivovarů, potřebují totiž znatelně méně času k dozrání při teplotách 15-20°C, což zajišťuji vyšší výstavu. Doba kvašení se pohybuje kolem tří týdnů, v některých případech ale mohou kvasit i několik měsíců. Vyšší teplota zapříčiňuje vyšší květnatost chutí konečného piva a často v nich najdeme i netradiční vůně jako je vůně hřebíčku, pomeranče, banánu anebo grepu, přestože žádná z uvedených surovin se během procesu vaření k pivu ani nepřiblížila.

K obvyklému problému svrchního kvašení patří spojování kvasinek s bakteriemi z okolního ovzduší, což znemožňovalo historicky používat tuto metodu v letním období. V současnosti je technicky možné kontrolovat teplotu a okolní atmosféru uměle, takže je možné využívat svrchní kvašení po celý rok. Toto mělo za následek oživení metody svrchního kvašení v současnosti.

ALE

Termín - ALE - pochází z Anglického jazyka kdy zprvu označoval jen piva vařená bez použití chmele. Dnes, v užším smyslu označuje tradiční Anglická, Americká a Belgická piva, v širším slova smyslu se pak občasně používá pro označení všech svrchně kvašených piv jako protiklad k typicky českému pivu jako spodně kvašený český ležák. Pod názvem Ale bychom tedy mohli najít i pivní styly jako je např.: stout, porter nebo weizen.

Pivní styly:

Některá piva zastupující tento pivní styl - zejména APA (American Pale Ale) a EPA (English Pale Ale) - jsou silně chmelená, kladoucí důraz jak na vysokou hořkost tak i na nezaměnitelné aroma typické pro chmely se zahraničním původem - USA, Anglie, Nový Zéland. Čehož je docíleno přidáváním velkého množství chmele v pozdějších stádiích výroby piva, takovýchto postupů je dnes již několik - přidání chmele na konci vaření, po jeho skončení, při chlazení, čiření piva, při stáčení do fermentačních nádob a nebo v průběhu fermentace a zrání piva (proslulé chmelení za studena).

IPA (Inidan Pale Ale)

Silné chmelení s důrazem na chmelové aroma je typické zejména pro pivní styl IPA (Inidan Pale Ale). Piva tohoto pivního stylu mají výrazné chmelové aroma, které převážně vykresluje tóny citrusů, tropického ovoce, borového jehličí či různorodého koření. 

Blond Ale

Piva stylu Blond Ale se vaří zejména z ječného sladu. Občas se přidává pšenice s podílem až 25%, ostatní přísady do tohoto piva se neomezují pouze na chmel, většinou mají bylinný charakter. V některých částech Belgie se chmel záměrně částečně nebo dokonce úplně vylučuje, díky nízké hořkosti pak vyniknou sladové podtóny a ovocné dozvuky. 

NEIPA (New England IPA)

Zkratka NEIPA je název pivního stylu New England IPA. Pivo New England IPA (NEIPA), je výrazně mlhavé, mléčné až dokonce kalné. Zákal, způsobuje vysokou nestabilitu piva, senzoricky se rychle kazí. Z toho důvodu je NEIPA často pouze k regionální distribuci. Chuť i vůně mají silný ovocný charakter tropického ovoce po vyšlechtěných chmelech jako je - Amarillo, Simcoe, Mosaic, El Dorado, Citra. Ovocné tóny jsou místy až tak silné, že připomínají ovocné šťávy což činí tato piva velmi populární. 

Sour

Sour ale neboli kyseláč. Kyselá, svrchně kvašená piva rostou na oblibě ozbvlášť díky nízkému obsahu alkoholu, který je číní jasnou volbou pro horké letní dny. Nakyslá chuť často připomíná spíše známější cider nebo ovocnou limču. 

Weizen

Weizen je osvěžující pivo s Bavorským původem. Typické je použití vysokého podílu pšeničného sladu, alespoň 50%. Pro vůni i chuť tohoto pivního stylu jsou typické tóny banánů, citrusů a hřebíčku. Barva bývá slámová až bronzová. Standartní je zákal tvořený kvasinkami varianty Hefe-weizen, jedná-li se o pivo čiré, jde o variantu Kristal-weizen. 

Stout

Již více než dvě století je stout popisován jako samostatný pivní styl. Tento Irský pivní styl proslavilo pivo Guiness jehož vznik se datuje okolo roku 1759. Pro stout je typická velmi tmavá barva s pompézní hustě krémovou pěnou. Chuť je karamelová až pražená, se zanedbatelnou sladkostí, nízkou plností a vyšším obsahem alkoholu který se většinou pohybuje okolo 7-8% alc. obj..

Porter

Porter je tmavé pivo podobné stoutu, které je původně z Londýna. Chuťově se jedná o vyzrálé pivo, které se podává chlazené na teplotu 13 °C. Existují i spodně kvašené portery.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.