Pivovar Bakalář Rakovník

Oficiální název - Tradiční pivovar v Rakovníku.

Vyrábí a prodává piva značek Bakalář, Černovar a Pražačka. V kategorii středních průmyslových pivovarů je v Česku jedním z mála nezávislých a samostatných. K výrobě piva používá vodu z vlastních hlubinných studní, žatecký chmel, vlastní kmen pivovarských kvasnic a pouze české slady, tedy suroviny z nejkvalitnějších. Vysloužil si tak právo své piva ošetřovat zeměpisným označením České pivo. Svá piva vaří klasickou technologií, na varně dvourmutovým způsobem, ve spilkách kvasí pivo v otevřených kádích a v horizontálních ležáckých tancích pak leží a zraje po dobu 40-60 dnů.

Historie pivovaru

Dle dostupných informací je známo, že v první polovině 15. století bylo ve městě Rakovník 5 pivovarů a 17 sladoven. V roce 1454, což je taky letopočet uváděný v logu a na etiketách jako vznik pivovaru, bylo městu uděleno "právo mílové" králem Ladislavem. O 120 let později vařilo pivo v Rakovníku 74 várečníků, z nichž na 57 z nich zaváželo pivo do Prahy. Traduje se, že název Bakalář dostalo pivo i pivovar v letech 1588-1589, kdy ze jako správce školy působil bakalář Jíří Pička Písecký, velký milovník rakovnického piva. Rozvoj průmyslové výroby v 19. století přiměl místní k výstavbě velkého pivovaru, která započala v roce 1867. Pivovar Bakalář si vedl skvěle a v roce 1900 se zde začalo stáčet pivo i do lahví. O šest let později byla vybudována nová varna, ve které se vařilo až do roku 1981. V roce 1920 bylo valnou hromadou odhlasováno, že se měšťanský pivovar stane akciovou společností. Za časů normalizace se pivovar stal součástí společnosti Středočeské pivovary a údajně byl i modernizován. Status samostatného pivovaru pak Bakalář zpět získal v roce 1969 a zahájil export do zahraničí, no kam jinan v těch letech, do Ruska.

Další informace a podrobnosti připravujeme.

Zde je pár fotografií z pivovaru Bakalář

Produkty pivovaru Bakalář Rakovník najdete také v těchto dárkových či degustačních baleních Domácí pivotéky:

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení