Expedujeme každý den do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

Měšťanský pivovar v Poličce

Polička-ikona

Měšťanský pivovar v Poličcejinak lidově řečeno Polička.

O Pivovaru

Počátky pivovarnictví ve městě polička sahají až do hlubokého středověku, přesněji do doby, kdy bylo město založeno českým králem Přemyslem Otakarem II v roce 1265. Měšťanstvu bylo povoleno také v rámci práva výrečného vařit pivo měšťanům vně městských hrabeb a také prodejní právo, které umožňovalo prodávat tento hořký produkt v úzkém okolí města standardně v rádiusu 1 míle. Rozpory mezi šlechtou a měšťanstvem a pře o nároky ze zisků z toho zkvétajícího businessu se se táhly až do 16. století, kdy tento spor byl urovnán a přiznán oběma stranám.

 Až téměř do konce 18.století  vařili měšťané pivo ve svých právovarečných domech. V roce 1771 byla ve městě postavena varna a příslušenství pivovaru na dnešním Palackého náměstí. Pivovar byl stavěn na 16 sudů. V pivovaru se pivo nechladilo. Nejpozději od roku 1771 byl ve státním oblastním archivu v Zámrsku evidován Měšťanský pivovar v Poličce.

Polička lehla při požáru 10. července 1845 popelem včetně pivovaru a kostela. V roce 1865 si měšťané na popud hlavního organizátora stavby, poličského purkmistra Josefa Smoly, nechali vybudovat novou budovu pivovaru na Dolním předměstí, kde sídlí dodnes. Pivovar byl vybudován včetně ležáckých sklepů a spilky v opukové skále, což snižovalo náklady na chlazení a disponoval dvěmi vlastními studnami s pitnou vodou. 

Roku 1865 se zde poprve uvařilo pivo plzeňského typu pomocí spodního kvašení. V této době se nefiltrovalo. Až do roku 1969 se v pivovaru chladilo či „ledovalo“ přírodním ledem. Od roku 1969 strojním chlazením. Výrobní proces a receptury vychází z tradic našich sládků, zejména pak legend pivovarnictví, otce a syna Františka Bittnera. Starší z nich působil v pivovaru jako vrchní sládek v letech 1892-1931 a mladší pak od roku 1931 do roku 1971.

V roce 1950 bylo rodinám odňato právo várečné. Pivovar byl protiprávně znárodněn. Zůstal nadále jako provozovna. Pivovar uniknul plánovanému zániku socialistických plánovačů. Dne 1. května 1994 převzali dědicové právovárečníků po tříletém soudním sporu dle zákona č. 87/1991 Sb. o mimosoudních rehabilitacích pivovar do své péče. Pivovar se postupně obnovoval a zveleboval. Dnes je nejstarším technologickým prvkem měděná varna Novák & Jahn z roku 1930. Měšťanský pivovar v Poličce, a.s., vaří výhradně spodně kvašená piva českého typu – 10° světlé a tmavé výčepní pivo Hradební, světlé ležáky 11° Otakar a 12° Záviš, 13° tmavé silné pivo Eliška (od roku 2010) nesoucí krásný název po bývalé panovnici a 13° světlé silné pivo František Bittner (od roku 2012). Chmelí se výhradně granulemi žateckého chmele. Výstav roste. V roce 2016 překročil 119 500 hl.

V roce 2017 Měšťanský pivovar v Poličce oslavil 500 leté výročí existence právovárečného měšťanstva.

Věříme, že jej většina z Vás zná, pivovar zlidověl byť je malý. U tohoto pivovaru si velice velmi vážíme skutečnosti, že u svých piv asi jako jediný uvádí EPM (extrakt původní mladiny), tedy tu důležitou a kdysi povinnou stupňovitost piva. Vaří lahodná pivečka, a to výhradně v nepasteru, což ocení každý labužník. Nedávnou novinkou je pivo Kunhuta, 11° řezaný ležák, moc hezká záležitost.

Známe to pivo už hodně let a nikdy nezklamalo ať už z lahve nebo ze sudu. DOPORUČUJEME!

Jinak klasicky - 10° výčepní světlá HRADEBNÍ,

Polička-hradební

 

10° tmavá výčepní HRADEBNÍ

Polička-tmavá-hradební

11° světlý ležák OTAKAR

 Polička-Otakar-světlý-ležák

12° světlý ležák ZÁVIŠ

Polička-záviš

13° světlý speciál FRANTIŠEK BITTNER
sezóní pivo nazvané po bývalém sládkovi

Polička-František-bittner

Eliška tmavá 13°
nesoucí krásný název po bývalé panovnici.
Známe to pivo už hodně let a nikdy nezklamalo ať už z lahve nebo ze sudu. DOPORUČUJEME!

Polička-Eliška

Na zdraví! 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.