S DPD expedujeme každý den přijaté objednávky do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

IBU

Co to je, jak se počítá a jak ovlivňuje pivo?

Pokud jste milovníkem piva, pravděpodobně jste už slyšeli termín IBU, což znamená International Bitterness Units, neboli mezinárodní jednotky hořkosti. IBU je jedním z nejdůležitějších faktorů, které určují chuť piva. V tomto článku se dozvíte, co to vlastně IBU je, jak se počítá a jak ovlivňuje chuť piva.

Co je IBU?

IBU je zkratka pro International Bitterness Units, což je měřítko hořkosti v pivu. Jedná se o standardizovanou metodu, která se používá k určení obsahu hořkých látek v pivu, zejména alfa-kyselin pocházejících z chmelu.

IBU je vyjadřováno číselnou hodnotou a udává intenzitu hořkosti piva. Čím vyšší je hodnota IBU, tím hořčí je pivo. Naopak, nižší hodnota značí, že pivo má nižší hořkost.

Při měření IBU se používá spektrofotometrická metoda, při které se měří absorpce světla v extraktu piva. Hodnota IBU je výsledkem analýzy, která určuje množství alfa-kyselin v pivu.

Je důležité si uvědomit, že IBU neovlivňuje pouze hořkost piva, ale také celkový dojem chuti a rovnováhu mezi sladkostí a hořkostí. Některé piva mohou mít vyšší hodnotu IBU, ale přesto působit jemněji a vyváženěji díky použití specifických chmelových odrůd a technik vaření.

IBU je užitečným ukazatelem pro pivovary i pivní konzumenty, kteří si přejí lépe porozumět a hodnotit různé druhy piv. Hodnota IBU je často uvedena na etiketě piva nebo může být zveřejněna pivovarem nebo na jeho webových stránkách.

.
.
.
.

Jak se počítá IBU?

IBU (International Bitterness Units) je měřítko hořkosti v pivu, které se vypočítává na základě obsahu alfa-kyselin pocházejících z chmelu. Existuje několik různých metod, které se používají k výpočtu IBU, ale nejběžněji se uplatňuje metoda zvaná "Tinsethův výpočet".

Tinsethův výpočet je založen na chemické reakci mezi alfa-kyselinami z chmelu a cukrem při vaření piva. Při této reakci se vytvářejí hořké sloučeniny, které přispívají k hořkosti piva.

Výpočet IBU je založen na následujícím vzorci:

IBU = (množství chmelu v uncích) × (alfa-kyseliny v %) × (utilizace) × 75 / (objem piva v galonech)

V tomto vzorci se používá několik proměnných. Množství chmelu se udává v uncích (1 uncie je přibližně 28,35 gramů) a alfa-kyseliny jsou vyjádřeny jako procento. Utilizace představuje efektivitu využití alfa-kyselin během vaření a je udávána v desetinách (například 0,2 pro 20% efektivitu). Objem piva se udává v galonech (1 galon je přibližně 3,785 litru).

Při použití Tinsethova výpočtu se bere v úvahu čas vaření, teplota, objem a množství chmelu, a také další faktory, které mohou ovlivnit výslednou hořkost piva.

Je důležité poznamenat, že výsledná hodnota IBU je pouze přibližná a může se mírně lišit v závislosti na použité metodě výpočtu a dalších proměnných. Přesto je IBU užitečným nástrojem pro srovnávání hořkosti různých piv a poskytuje orientační informaci pro pivovary i konzumenty.

Jaká je ideální úroveň IBU?

Ideální úroveň IBU (International Bitterness Units) v pivu je subjektivní a závisí na individuálních preferencích pivních konzumentů. Různí lidé mají různé preference ohledně hořkosti a rovnováhy chuti v pivu.

Existuje celá škála různých stylů piv s různými úrovněmi IBU. Některé styly piv, jako například lehká světlá piva nebo pšeničná piva, mají nižší hodnoty IBU a jsou charakterizována jemnější a méně výraznou hořkostí. Naopak, IPA (India Pale Ale) nebo APA (American Pale Ale), které jsou známy pro svou výraznou hořkost, mohou mít vyšší hodnoty IBU.

Je důležité si uvědomit, že hořkost piva není jediným faktorem ovlivňujícím jeho chuť. Rovnováha mezi sladkostí, hořkostí, ovocnými tóny a dalšími prvky je klíčová pro celkový dojem a hodnocení piva.

Při výběru piva je dobré brát v úvahu úroveň IBU, pokud máte rádi výraznou hořkost, můžete si vybrat pivo s vyššími hodnotami IBU. Pokud preferujete jemnější a méně hořkou chuť, pak se zaměřte na piva s nižšími hodnotami IBU.

Každý pivovar často uvádí přibližné hodnoty IBU na etiketě nebo na svých webových stránkách, což může být užitečné při výběru piva, které vyhovuje vašim osobním preferencím. Nicméně, neexistuje univerzálně "správná" nebo "ideální" úroveň IBU, protože to závisí na individuálních preferencích každého konzumenta.

Jaký je rozdíl mezi IBU, ABV a EBC?

IBU (International Bitterness Units), ABV (Alcohol by Volume) a EBC (European Brewery Convention) jsou tři různé parametry, které se používají k charakterizaci pivních vlastností. Každý z těchto parametrů poskytuje informace o jiném aspektu piva.

IBU udává měřítko hořkosti v pivu. Je to číselná hodnota, která vyjadřuje intenzitu hořkosti piva. Čím vyšší je hodnota IBU, tím hořčí je pivo. IBU se měří a vypočítává na základě obsahu hořkých látek, zejména alfa-kyselin pocházejících z chmelu. Slouží k posouzení, jak intenzivní hořkost může být přítomna v daném pivu.

ABV se používá k vyjádření obsahu alkoholu v pivu. Je to procentuální hodnota, která udává kolik procent objemu piva je alkohol. Například, pokud pivo má ABV 5 %, znamená to, že 5 % objemu piva je alkohol. ABV je důležitým ukazatelem pro určování síly alkoholických nápojů, včetně piva, a pomáhá konzumentům při volbě piva s ohledem na jejich preference.

EBC se týká barvy piva. Jedná se o měřítko, které vyjadřuje intenzitu a odstín barevnosti piva. Je založeno na koncentraci barevných sloučenin v pivu, zejména na sladové přísadě. Čím vyšší je hodnota EBC, tím tmavší je pivo. EBC se obvykle uvádí ve formě číselné hodnoty a může být použito k rozlišení různých pivních stylů a představení vizuálního dojmu barevnosti piva.

Tyto tři parametry - IBU, ABV a EBC - poskytují užitečné informace o charakteru piva. IBU vyjadřuje hořkost, ABV udává sílu alkoholu a EBC vyjadřuje barvu. Společně přispívají k celkovému vnímání chuti, aroma a vizuálnímu dojmu piva.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.
×

Splátková kalkulačka ESSOX