Expedujeme každý den do 11:00. Zítra můžete mít balíček doma.

Slovník pojmů, Strana 3

A B C Č D E F G H I K L M N P R Ř S Š T V W Z Ž

Pípa

PÍPA - nebo taky kohoutek, kohout. Zařízení umožňující regulovaná čepování piva ze sudu. V dobách dávných přímo ze sudů, dnes již je to díky technologiím v podstatě poslední článek před vyčepováním do sklenice (viz. výčepní zařízení).

Pivo

Pivo je kvašený hořký alkoholický nápoj, vyráběný z vody, sladu (obilniny - ječmen, pšenice, žito, oves), chmele a kvasnic (pivovarské kvasinky). Nejen v Česku se jedná o nejpopulárnější a nejkonzumovanější alkoholický nápoj. Pivo je jedním z…

Pivovar

PIVOVAR - součástí poctivého pivovaru je nutný základ - varna, spilka, ležácký sklep a stáčírna, některé pivovary se pyšní i sladovnou, valná většina používá filtraci a pasterizaci. Je to zkrátka technologický celek, jehož finálním produktem je…

Piwo

PIWO - polský výraz pro pivo. Používá se i v některých oblastech ruska.

Pluchy

PLUCHY-obalové části zrn.

Polotmavé pivo

POLOTMAVÉ PIVO - narozdíl od řezaného piva je polotmavé pivo už tak vařené za pomoci směsí sladů (např. bavorský, karamelový, mnichovský nebo barevný), takže už od varny má svoji charakteristickou barvu, která se nemění po celou dobu výroby až ke…

Porter

PORTER - silné černé (tmavé) pivo. Počátek jeho vaření spadá do 18. století v Anglii. U nás je známý především Pardubický Porter s obsahem 9% obj. alkoholu, vařený od roku 1890. Je součástí téměř všech našich dárkových balení piva.

Rmut

RMUT-směs sladového šrotu a vody.

Řezané pivo

ŘEZANÉ PIVO - pivo vytvořené sloučením piva světlého a černého. Díky přítomnosti piva černého je řezané pivo zpravidla sladší než pivo světlé a je tedy oblíbenější u žen. Většinou se s tímto pivem setkáme v hospodách, kde nám jej načepují právě ze…

Sanitace

SANITACE - proces chemického čištění pivního vedení od narážecí hlavy po výčepní kohout.

Slad

SLAD - jinak obilovina (zrno); pro výrobu piva se používá zpravidla ječmen, případně pšenice, ale jsou i piva z žita a ovsa; zrno se před vařením piva nechá naklíčit a usušit v procesu zvaném sladování, aby se rozštěpily polysachariy na jednoduché…

Slaďák

SLAĎÁK-dělník, který pracuje při výrobě sladu.

Sor

SOR - maďarský výraz pro pivo.

Speciální pivo

SPECIÁLNÍ PIVO - pivo s EPM min. 13%.

Spilka

SPILKA-místnost s kvasnými káděmi.

Spodní kvašení

SPODNÍ KVAŠENÍ - jde o kvasný proces, po jehož dokončení klesnou kvasinky na dno kvasné nádoby (spilky). Optimální teplota pro hlavní kvašení je 6-8°C a proces se zastavuje okolo 0°C. Ve většině pivovarů se používají kvasnice rodu Saccharomyces…

Stolní pivo

STOLNÍ PIVO - nebo taky lehké pivo, je pivo s EPM max. 7,99%.

Stout

STOUT - svrchně kvašené tmavé pivo typu ale vyráběné za pomoci praženého sladu, charakteristické hustou pěnou, tmavou barvou a někdy ovocnou příchutí. Často jde o silné pivo (alc. až 8% obj.), nezřídka podobné pivům…

Stupňovitost piva

Stupňovitost piva - jinak řečeno extrakt původní mladiny (EPM). Lidé si ji většinou pletou s obsahem alkoholu, ale tyto dvě hodnoty nemají přímou úměru. Pro vysvětlení - dvanáctistupňová piva mívají většinou kolem 5% objemu alkoholu, ale dají se…

Světlé pivo

SVĚTLÉ PIVO - pro nás v česku naprosto běžný výraz a zároveň nejprodávanější kategorie piv. Výraz světlé pivo ale sahá do hluboké historie vaření piva, kdy nejprve byla piva hodně tmavá až podezřele začernalá. Světlá piva spatřila světlo světa až…

Svrchní kvašení

SVRCHNÍ KVAŠENÍ - jde o kvasný proces, při kterém kvasinky stoupají k hornímu okraji kvasné nádoby (spilky). Optimální teplota pro hlavní kvašení je 17-25°C a proces kvašení ustává okolo 10°C. Zpravidla se používají kvasnice…

Šnyt

ŠNYT-třetinové pivo ve velkém půllitru, tudíž z většiny tvořené pěnou.

Šrotování

ŠROTOVÁNÍ -první proces při výrobě piva, drcení sladu.

Štěně

ŠTĚNĚ - slangový výraz pro malý sud piva.

Tluč

TLUČ-rozemletý slad.

Nahoru
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.